Hayat, Sen Sevimli Kedi Videoları İzlerken Başından Geçenlerdir

12.05 – 11.06.2016

Berkay Tuncay’ın İstanbul’daki ilk kişisel sergisi “Hayat, Sen Sevimli Kedi Videoları İzlerken Başından Geçenlerdir”, sanatçının son beş yıldır farklı teknikler kullanarak ürettiği çalışmaları biraraya getiriyor. Sergi, 12 Mayıs-11 Haziran 2016 tarihleri arasında Gaia Gallery’de.

Tuncay’ın sanat pratiği çevrimiçi dolaşımda olan kültürel kodları kopyalamak, birleştirmek ve dönüştürmek yoluyla internetin küresel toplum üzerindeki çok katmanlı etkilerinin araştırılması üzerinde şekillenir. Teknolojik araçların kullanımında ortaya çıkan aksaklıkları yeniden üreterek hata ve rastlantısallık kavramlarına odaklanır. İşlerinde kendi kaydettiği video ve çektiği fotografların yanısıra internet üzerinden bulduğu imge ve metinleri de kullanır. Sergi, iletişim araçları üzerinde uygulanan kontrol ve engellemelerden, gündelik yaşantımızın ayrılmaz parçası haline gelen sosyal medya paylaşımlarına kadar birçok konuyu ele alıyor.

Artık bir statü ölçütüne dönüşen beğenilme ve izlenilme oranlarının oluşturduğu istatistik takıntısı, karşılaşmaktan kaçınamadığımız müstehcenlik, paylaşım çılgınlığı sonucunda ortaya çıkan absürt anlara kadar geniş bir yelpazeyi gözler önüne seriyor. Tuncay, “Hayat, Sen Sevimli Kedi Videoları İzlerken Başından Geçenlerdir” sergisiyle küresel bellek ve bağlanırlık kavramları üzerinden yaşadığımız çağda internetle evrilmiş hayatlarımıza dair gözlemler sunuyor.

İndirmek için tıklayın