Kadınlar, Rüyalar, Ejderhalar / Kör Alan

29.05 – 13.08.2017

Ayşecan Kurtay – Ayşegül Sağbaş – Beyza Boynudelik – Didem Ünlü – Füruzan Şimşek – Nur Gürel

2015 yılında TÜYAP Sanat Fuarı dahilinde sergilenen Kadınlar, Rüyalar, Ejderhalar’da, Ursula K. Le Guin’den ilhamla bir sanatçı kadın evi atmosferinin hissedildiği bir mekan kurguladık. Hem biz  sanatçılar hem de izleyiciler için deneysel ve interaktif bir alan yaratmak önemliydi.

Sanatçı kadının rutinlerini, düşlerini, günahlarını kurguladığımız bu mekan, yaşadığımız coğrafyanın toplumsal ve  kültürel tüm sorunlarını kendi seçimlerince deneyimleyen  kadın ve sanatçı olma hali üzerinden bir okuma yapmaya olanak sağlıyordu.

Deneyimlerimizden ve hikayelerimizden hareketle bir durum tespiti yaparken amacımız, mevcut sanat dünyasındaki süregelen anlayışın dışında da yaşayan, üreten, kendini tekrar ve tekrar yalnız hisseden her türlü kadın duruşuna işaret etmekti.  Şablonlara  bir alternatif sunmak yerine bir “olay yeri inceleme çalışması” yapmak; bir sanatçı, bir ev kadını, bir sevgili, bir anne, bir kocakarı ve daha birçokları olan kadının konuyu tartışmaya açmaktı.

Önceki serginin devamı niteliğinde olan bu  yeni sergi, erkek egemen bakışla şartlanmış zihinden ve kodlanmış genetik bilgiden oluşan kadın imajının ötesinde görünenin ardına bakarken, “insani olan”a varmak adına bir yol haritası yaratmak amacındadır.

Kurguladığımız yeni evinde, yarattığımız  özel alanını kamusal alana çevirerek, kolektif bir mantıkla, kolektif bir “sanatçı- kadın” portresi  ortaya sererken sanatçı kadına daha yakından  bakarken; endişe, korku, şartlanmışlıklarından oluşan kör alanlarını göz önüne çıkarma niyetindeyiz.

Gaia Gallery’nin ev sahipliğini yaptığı sergi, bir yandan da toplumsal beklentiler dahilinde yaşanan, göz önünde olan her şey cinsiyete dairken, ‘kör alanların cinsiyeti var mıdır?’ sorusuna cevap aramakta.

-Nur Gürel, küratör

İndirmek için tıklayın