Cansu Çakar

(1988, İstanbul) Yüksek lisansına Dokuz Eylül Üniversitesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü’nde 2006’da başladı. 2012’de öğrenci değişim programıyla Budapeşte’ye Moholy-Nagy Sanat ve Tasarım Üniversitesi’nde grafik tasarım bölümüne katıldı. 2013’de yüksek lisansını tamamlayarak Alsancak, İzmir’de Minyatür Atölye adlı bağımsız sanat atölyesinin başına geçti.

Sanatçı, bizleri modern yapanın atfedilen fikirlerin ve kavramların değil, toplumun farklı katmanlarında karanlıkta gömülü kalmış ve çağdaş sanata kapı açan estetik değerlerin olduğuna inanıyor. Toplumun alt kültürlerini keşfetmeye yönelik, geleneksel Türk sanatlarıyla çağdaş sanat pratiklerini birleştiren projeler üretiyor. Sanatçı çalışmalarında kitsch ve arabesk kavramlarının estetik algılarına odaklı olan ile geleneksel olarak tanımlananı bir araya getirebilmenin, homojenleştirmenin önemini vurguluyor.

Çakar halen karşısına çıkan edebi yazılardan, şiirlerden, gündelik görsellerden yararlanarak ürettiği kişisel işlerine devam ediyor.

ESERLER

SERGİLER