Ardan Özmenoğlu

Ardan Özmenoğlu, 1979 yılında Ankara’da doğdu. Lisans ve yüksek lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nde tamamladı. Berkeley’deki Kala Art Enstitüsü’nde, Berlin’deki Ateliergemeinschaft Milchhof e.V. ’de, Belçika’daki Frans Masereel Sanat Merkezi’nde veViyana’daki Kulturkontakt Austria’da davetli sanatçı olarak çalıştı.

Çalıştığı atölyeler arasında Künsthaus Bethanien (Berlin), Lower East Side Printshop (New York), Frans Masereel Centrum (Blankenberge) ve Viadukt (Viyana) bulunmakta.

Özmenoğlu eserlerinde Türk ve küresel popüler kültüre ait ifade ve imgeleri altüst edişiyle tanınıyor. Özellikle post-it notlar ve neon ışıklar kullanarak ürettiği eserlerinde, malzemenin beraberinde getirdiği anlam yüküyle beraber, kültürel tarih ve gündelik hayatın üst üste bindiği özel bir dil geliştiriyor. Özmenoğlu iletişim ve teknoloji hızıyla tanımlanan çağımızda, anlam ve referans bolluğunun kaygan zemininde, işaretler ve imgeler arasından yaptığı slalom ile Türkiye güncel sanatında benzersiz bir çizgi tutturuyor.

Açtığı sergiler arasında:

Made in Istanbul – Osthaus Museum, Hagen.

Abilerim, Ablalarım – Galeri Siyah&Beyaz, Ankara; Öktem&Aykut Galeri, İstanbul.

Hajde, Haydi, Let’s go – Galerija Bacva, Zagreb.

Barbar Aga Ghetto Ghetto – Galerie Frank Pages, Cenevre.

Art is my husband – GPL Contemporary, Viyana.

E PLURIBUS UNUM – Bertrand Delacroix Gallery, New York.

ESERLER

SERGİLER